ПРИНОС САВРЕМЕНОМ МОНАШТВУ
Свети Игњатије Брјанчанинов
ГЛАВА ДЕВЕТА
О читању Јеванђеља и светоотачких списа
Из онога што је претходно речено јасно је да главно келијско занимање монаха – почетника мора бити читање и изучавање јеванђелских заповести и целокупног Новог Завета. Јеванђељем би се могао назвати васцели Нови Завет, будући да садржи јединствено јеванђелско учење. Уосталом, почетник је дужан да најпре изучава заповести Господње из Матејевог и Лукиног Јеванђеља. Услед изучавања заповести код ових Јеванђелиста и уз њихово извршавање делима, биће лакше разумљива и остала Писма која чине Нови Завет. Приликом читања ових Јеванђелиста мора се читати и Благовесник, односно њихово тумачење које је дао блажени Теофилакт, архиепископ охридски. Читање Благовесника је неопходно: оно доприноси правилном разумевању Јеванђеља па, према томе, и његовом прецизнијем извршењу. Правила Цркве при том захтевају да се Писмо разуме онако, како га тумаче Свети Оци а не произвољно. Руководећи се у разумевању Јеванђеља тумачењем Светог Оца, тумачењем које је прихватила и које употребљава Црква, ми ћемо очувати предање Свете Цркве.[1] За наше време веома су корисна дела Светог Тихона Вороњешког. Она немају једностран циљ, тако да служе као превасходно руковођење како за подвижнике Христове који живе у свету, тако и за монахе у општежићу, за монахе у државним манастирима и за усамљене безмолвнике. Благодат Божија саветовала је светитеља у списима, који посебно одговарају савременим потребама. У тим списима објашњава се јеванђелско учење. Ниједан манастир не може да буде препрека за живљење према јеванђелским заповестима, ма какав да је његов устав и без обзира на то какво је његово уређење. Ово последње је речено ради охрабривања и умиривања оних, који су незадовољни уређењем свог манастира, било да су у праву или да греше. За сваког монаха је поузданије да узрок свог незадовољства тражи у самоме себи а не у својој околини. Самоосуђивање увек умирује срце. То нипошто не значи да, у случају да избор манастира зависи од нас, не би требало дати предност добро уређеним манастирима у односу на оне који то нису. То се, међутим, не дешава увек.
Поставивши себи као животно правило учење и извршавање јеванђелских заповести, без занесености усмерењима која нуде разна светоотачка дела, можемо започети њихово читање с циљем најближег и најтачнијег упознавања са многотрудним, многоболним, али и радосним монашким подвигом. У читању светоотачких списа неопходно је да се сачува постепеност. Приликом читања тих списа нипошто се не сме журити. Најпре би требало читати књиге које су написане за монахе у општежићу, као што су: Поуке преподобног авве Доротеја, Оглашавања (Катихезе) преподобног Теодора Студитског, Руковођење ка духовном животу преподобних Варсануфија Великог и Јована Пророка; ово дело треба читати почев од 216. одговора, будући да су претходни одговори превасходно дати затворницима, услед чега мало одговарају почетницима. То су и Слова Светог Јована Лествичника, Дела преподобног Јефрема Сиријског и Општежитељна правила и Разговори преподобног Касијана Римљанина. Затим, када прође значајно време, могу се читати и оне књиге које су Оци написали за безмолвнике, као што су Добротољубље, Скитски Патерик (Отачник), Слова преподобног Исаије Отшелника, Слова Светог Исаака Сиријског, Слова Марка Подвижника, Слова и Беседе преподобног Макарија Великог, дела преподобног Симеона Новог Богослова у стиху и у прози и други, слични овима, делатни списи Светих Отаца. Све књиге које су овде набројане припадају групи делатних или подвижничких књига, јер су у њима изложена монашка дела и подвизи. Свети Јован Лествичник је рекао: „Будући да водиш делатни (подвижнички) живот, треба да читаш делатне (подвижничке) књиге.“[2] Делатне књиге подстичу монаха на монашке подвиге, а посебно на молитву. Читање осталих светоотачких дела води ка размишљањима и созерцању, што је за подвижника, који се није довољно очистио од страсти, преурањено.[3]
НАПОМЕНЕ:
- У свим добро уређеним општежитељним манастирима свакодневно се на јутрењу из Благовесника чита тумачење дневног Јеванђеља.
- Свети Јован Лествичник, Лествица, 27. поука, гл. 78, према руском преводу.
- Преподобни Симеон Нови Богослов, О три начина молитве, и преподобни Григорије Синаит, 11. глава – О читању, Добротољубље, 1. том, према руском издању.